intel و amd چیست و برای یک pc کدام بهتر است؟ 2.فرق cpu های دو هسته ای و معمولی x

intel و amd چیست و برای یک pc کدام بهتر است؟ 2.فرق cpu های دو هسته ای و معمولی... تعداد ارقام اعشاری را تنظیم کنیم یعنی مثلا با دو رقم اعشار نشان دهد؟ <div>دستور ...
... نقاشی به شبکه پویا در قسمت بار گذاری نقاشی موفق نیستم.چند بار امتحان کریم ...
... دوال کور با کور تو دو و کو ...
... علت ریست شدن ناگهانی کامپیوتر چیست؟ ...
... کیس کامپیوتر را به لب تاب وصل کرد و از صفحه لب تاب به عنوان مانیتور استفاده ...
... که من نمیتوانم ار مرورگرهای IE و گوگل کروم استفاده کنم و در گوگل کروم این ...

... ی شغلی و بازار کار رشته ی دامپزشکی اطلاعاتی ارائه دهید. همچنین در مورد ...
... بازار كار رشته زیست شناسی در دو مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد در ایران ...
... كنم روش كاشت زعفران در گلدان یا گلخانه ای كه در روی پشت بام بخواهیم درست ...
... تحصیلدار کیست ؟
با تشکر ...
... کسب( مثلا پرده نویسی و ......) چه شرایطی لازم است؟ آیا کارت پایان خدمت هم ...
... همایش و سمپوزیوم را تعریف کرده وتفاوت انه ...
حمایت از ما | مشهدهاست
`

intel و amd چیست و برای یک pc کدام بهتر است؟ 2.فرق cpu های دو هسته ای و معمولی
با سلام
1.فرق CPU های intel و amd چیست و برای یک pc کدام بهتر است؟
2.فرق cpu های دو هسته ای و معمولی چیت و در این مورد کدام بهتر است(برای pc)؟
با تشکر
يکشنبه 30/4/1387

پاسخ :
با سلام
1- دوست عزیز در مقایسه این و مارک باید انواع خاصی از انها را با هم مقایسه کنید. در واقع باید بگوئید که فرق بین کدام دو مدل چیست. مثلا در سری AMD هم Sempron داریم و هم Athlon و هم Athlon XP و هم Athlon 64 و هم Athlon 64 X2 و هم Phenom. سریهای قبلی هم Duron بودند. در سری Intel انواع مختلفی مانند Celeron و Celeron D و Pentium 4 و Pentium D و Intel Core 2 Due و Intel Core 2 Extreme و ...
در مقایسه کلی در مدلهای مساوی از این دو سری می توان گفت که کش CPU های Intel بیشتر از AMD است. CPU های Intel کارهای موازی را بهتر انجام می دهند ولی اگر دو مدل مساوی از این دو مارک را در کنار هم بگذاریم CPU های Intel بین 50 تا 100 هزار تومان در مدلهای بالا گرانتر از AMD هستند.
تفاوتهایی بین معماری این دو وجود دارد. که البته در هر مدل باز فرق می کند و این معماری تغییر می کند.
نمی توان گفت کدام CPU برای چه کاری بهتر است. اگر نرم افزاری بر اساس معماری و تواناییهای Intel طراحی شده باشد در صورت استفاده از Intel بهتر می توانید با آن کار کنید. اگر بازی یا برنامه بر اساس دستورات AMD طراحی شده باشد AMD آن را بهتر اجرا می کند.
به طور کلی AMD به دلیل قیمت پایین تر بهتر از Intel است. در واقع شما با یک هزینه ثابت می توانید CPUی قویتری از سری AMD نسبت به Intel تهیه کنید.
مسائل دیگری را هم باید در نظر گرفت و ان این است که مادربردهای Intel با امکانات مساوی معمولا گرانتر از AMD هستند.
این دو CPU دارای چند تفاوت فنی هستند:
1- AMD براساس معماری اجرایی 9 مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های Intel شش مرحله ای می باشد. بدین معنا که AMDدر هر چرخه کاری 9 عملیات را انجام میدهد در حالی که Intel فقط 6 عمل را می تواند انجام دهد.
2- زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از 10 مرحله در P3 به 20 مرحله افزایش داد Intel همین تغیر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته میشود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات میباشد که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید میشود . در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول Pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگهدارد .
3- AMD از مس برای اتصال ترانزیستور های بکار رفته در پردازنده ها استفاده میکند در صورتی که در ساختمان پردازنده های Intel آلومینیوم بکار رفته است.مس هادی الکترسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصالهای بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد .که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است.
4- از دیگر تفاوت های میان AMD و Intel میتوان به راندمان Cache بروی چیپ اشاره کرد ، AMD از معماری انحصاری استفاده میکند که راندمان بیشتری نسبت بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری Intel دارد.
5- یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر میباشد که این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره( MultiMedia) میشود.
علیرغم اینکه این اطلاعات کمی قدیمی است ولی AMD روز به روز نسبت به Intelبرتری خود را نشان می دهد. AMD به سرعت 6400 دست پیدا کرده است در حالی که Intel در سرعت 3800 به دلیل بالا رفتن بیش از حد دمای CPU متوقف شد. از این رو به راه حلهایی مانند افزایش کش و ایجاد CPU های دو هسته ای روی آورد که باز هم نتوانست کاری کند. اگر با کسانی که با CPU های AMD و اینتل کار کرده اند صحبت کنید تفاوت سرعتی را که آنها احساس کرده اند را می شنوید.
AMD در حال حاضر CPU های 64 بیتی را با قیمت بسیار پایینی ارائه کرده است که به صورت 32 بیتی نیز کار می کنند و در واقع در دو مد کار می کنند ولی CPUی 64 بیتی Intel در حال حاضر فقط Xeon و Intel Core 2 Due است که قیمت بسیار بالایی دارد.
AMD دیگر اشکالات قبلی را ندارد. حرارت CPU آن در سرعت 6000 زیر 40 درجه است. به هیچ وجه نمی سوزد. انواع دو هسته ای آن دیگر هیچ اشکالی در آنها پیدا نمی شود و خاصیت Multitasking را که Intel به آن افتخار می کند را دارا می باشد.
سری های جدید آن که از DDR2 هم پشتیبانی می کنند. از نظر پشتیبانی از هاردهای SATA 2.0 شما می توانید مادربرد ارزان قیمتی را برای این کار سازگار با AMD خریداری کنید.
فرکانس زیاد برای بدن اشکال دارد. فرکانس واقعی AMD بسیار کمتر از فرکانس معادل آن در مقایسه با Intel است. فرکانس واقعی CPUی AMD با سرعت 5000 فقط 2500 است و این یعنی شاهکار.
قیمت CPUی 64 بیتی AMD در سرعت 6000 حدود 150 هزار تومان است در حالی که Intel در این حد یعنی E6600 قیمتی حدود 175.000 تومان دارد.
2- CPU های دو هسته ای در انجام کارهای موازی قویتر هستند. در واقع به جای استفاده از دو CPU یک CPU با دو هسته طراحی شده است. این کار اقتصادی تر بوده و یک از راه هایی است که برای مبارزه با محدودیت فرکانس در CPU ها برای افزایش سرعت استفاده شده است.
اطلاعات بیشتر در این مورد را در لینک زیر ببینید:
http://www.imantech.ir/fa/articles/article.php?id=32
موفق باشید.


 اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


... با پسفند aspx را چطوری ...
... دار را چگونه می توان ...
... لاگین کردن یعنی چه؟ ...
... و اندازه برای نوشتن متن در word که ریز نباشد جه فونت و جه اندازه ای است معمولا ...
... برنامه اینترنت دان ...
... منظور از reboot کردن ویندوز چیست؟ یعنی باید چه کنم ضمنا من از کویندوزم رو ...

... نوشتن خط نستعلیق و نستعلیق شکسته و ثلث و انواع دیگر در اینترنت با نام ...
... بپرسم كه دریافت اكانت با اینترنت یعنی چه ؟باتشكر ...
... جهت چاپ عكس بصورت حرفه ای(عكاسی) چه نوع چاپگری می باشد و قیمت آن در چه حدی ...
... بپرسم كارت كپچر چیست؟ چه ویژیگی هایی دارد؟ فرق آن با تی وی كارد چیست؟ ...
... تفاوت ایمیل با جیمیل در چیست و چه كاربردهایی دارد؟و مسنجر دارای چه مزایا ...
... backup چیست و معنی backup گرفتن چیست و چگونه ا ...
*